O dečku, ki je pisal pesmi

V torek, 6. 2. 2018, je v jedilnici POŠ Polica potekala prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku.

Prireditev se je pričela  ob zvokih kljunaste flavte, na katero je zaigrala Lana Škrjanec.

KAJ JE KULTURA?

Otrok mamo vpraša, kaj je to kultura,
kdo se z njo ponaša?

Le ta začudena obstane,  saj resno jo vprašanje gane.
Skromno mu obrazloži in takole odgovori:
kultura nas sprejme, ko se rodimo,
raste z nami,  ko se igramo,
hodimo v šolo in v službo hitimo.
Ko smo veseli, z nami se smeje,
ko žalostni smo, nam dušo ogreje,
pesmi in knjige nam piše, slike nariše,
les obdeluje, kamen oblikuje.
Pravljice bere, solze izpere,
se z lutkami igra, iz ekrana smehlja,
naravo ohranja, stavbe vzdržuje,
staro z novim povezuje.
Prijazno z vsemi se rokuje,
prešerno poje, lepo pozdravlja,
ob odhodu se poslavlja,
je naša zgodovina  in domovina.
Od rojstva do smrti z nami živi,

kultura sem jaz, si ti, smo mi vsi.
Z deklamacijo Kaj je kultura, so se predstavili učenci prvega razreda. Zala, Teodor, Lara, Gaber, Nina in Lila so svojo nalogo odlično opravili.

Učenci četrtega razreda so imeli v nadaljevanju prireditve glavno besedo. Julija, Izak, Zala in Lana so kot pripovedovalci predstavili zgodbo Moiceje Podgoršek, O dečku, ki je pisal pesmi. Martin, Lara, Jan in Beno so z dramskim vložkom popestrili pripovedovanje, saj so se prelevili v  očeta, mamo, Franceta in prijatelja Andreja.

Brez deklamacij Prešernovih pesmi ni šlo. Posamezne kitice so deklamirali Noemi, Vid, Lan, Arne, Inja, Zalka, Vid in Žiga. Deklamacije so obogatile naš kulturni program.

OPZ Podružnične OŠ Polica je zapel slovensko himno, Od železne ceste ter Deželo branja.

V drugem delu so se predstavili razredi s svojimi deklamacijami, ki so se jih naučili za Bralno značko.

Ema Pekolj je na kljunasto flavto zaigrala dve skladbici: Vrni se ptičica in Kuštravi Jaka.

Po zaključku prireditve sta nas ogovorili še vodja šole ga. Marija Podvršič in pomočnica ravnateljice, ga. Majda Križman Žužek. Obe sta nam čestitali za bogat kulturni program in nam zaželeli čim več kulturnega dogajanja.

Zapisala Ksenija Kovačec Marin