Kljub temu, da smo na varni razdalji drug od drugega, sporočamo, da tudi na svetovni dan Downovega sindroma mislimo na vse nas. Tudi na naše prijatelje v šolskih klopeh, ki so zagotovo nekaj posebnega. Zakaj? Ker imajo Downov sindrom.

Posebnost je, da 21. kromosom ni dvojno, ampak trojno prisoten. Zato je medicinski strokovni izraz za tako stanje tudi trisomija 21. To posebno stanje kromosomov upočasnjuje tako telesni kot tudi duševni razvoj. Na približno 800 do 1000 porodov se rodi otrok z Downovim sindromom.

Čeprav imajo otroci z Downovim sindromom tipične skupne značilnosti, so med njimi velike razlike. Opazimo jih tako pri njihovem značaju kot tudi pri telesnih in duševnih sposobnostih, seveda pa ima vsak otrok tudi čisto individualne lastnosti, ki jih je podedoval od svojih staršev. Vsekakor pa je za otroke z Downovim sindromom značilen specifičen način vedenja in potrebujejo ustrezno spremljajočo podporo.

In hvala vam za vsak nasmeh, objem, topel stisk rok, ki nam ga vsakodnevno podarite.