V svetovni literaturi je 23. april simbolični datum, saj se z njim povezujejo nekateri ugledni avtorji, kot sta William Shakespeare in Miguel de Cervantes. Leta 1995 je Unesco, na generalnem zasedanju v Parizu, 23. april izbral za svetovni dan knjige.

Osnovni namen mednarodnega dneva je široki množici približati knjigo in razširjati bralno kulturo.

Praznovanju smo se vsako leto pridružili tudi na osnovni šoli Brinje Grosuplje z organizacijo knjižne tržnice, noči branja, knjižničnimi urami, obiski Mestne knjižnice Grosuplje…

Zaradi koronavirusa, bo praznovanje letos drugačno, saj so šole zaprte, enako ustanove, ki so povezane s knjigo. Zato vas vabim, da ljubezen do knjig odmeva prek spleta.

Noč branja bo torej letos potekala v zavetju vašega doma. Vabim vas, da se zvečer pred spanjem umirite s knjigo v roki.

Izberite si knjigo, ki jo trenutno berete. Lahko je tista, ki vam je ljuba, lahko pa je to knjiga, ki vas že zelo dolgo čaka na knjižni polici. Nato si izberite udoben prostor ter bralnega prijatelja (plišasta igrača, hišni ljubljenček, starši…). Lahko pa berete tudi čisto sami. Za popestritev nočnega branja, lahko uporabite svetilko ali naglavno lučko.

Noč knjige naj vam predstavlja družinsko druženje ob knjigah, pogovoru in smehu. Predvsem pa naj bo zabavno!

O prebranem se lahko pogovorite s starši, bratci ali sestricami… lahko narišete ilustracijo, spremenite konec zgodbe, jo nadaljujete po svoje ali pa morda celo pripravite gledališko predstavo. Če boste vašo družinsko Noč branja dokumentirali, bom zelo vesela vašega odziva. Fotografije vašega praznovanja mi lahko pošljete na moj e-naslov: polona.umek-repovz@os-brinje.si

Vaše fotografije pričakujem do 3. 5. 2020.

O svetovnem dnevu knjige je spregovoril tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc. Vabim vas k branju.

K praznovanju Noči knjige pa nas nagovarja tudi Boštjan Gorenc – Pižama:

Slovenske založbe pa vas od 23. 4. – 26. 4. vabijo na sejem s kavča: https://www.mestoliterature.si/sejem-s-kavca.html

Prijetno noč branja vam želim ter se že veselim vaših prispevkov,

vaša knjižničarka Polona