14. 3. praznuje svoj dan znamenito matematično število – število π. Danes vsi poznamo njegovi prvi dve decimalki: 3,14 – kot je tudi angleški zapis današnjega datuma in obenem razlog, zakaj je prav danes dan števila π. Danes vemo, da se π skriva v krogu, v številskih vrstah. Imamo računalnike, ki nam pomagajo odkrivati njegove decimalke, ki jih je neskončno in se nikoli ne začnejo ponavljati. No, nekdaj pa vsega tega niso imeli. Imeli so samo pamet. Prvi, ki se je lotil izračuna decimalk števila π, je bil matematik Arhimed. Narisal je krog, mu včrtal in očrtal pravilni večkotnik, določil ploščini obeh likov in tako sklepal o ploščini kroga in posredno tudi o številu π. Njegovo metodo – večkotniško metodo – so še dolgo uporabljali pri določanju decimalk. Uporabljal jo je tudi matematik Ludolf, ki je celo življenje posvetil številu π in njegovim decimalkam. 35 decimalk, kolikor jih je uspel določiti, so mu vklesali na nagrobni spomenik, hkrati pa se po njem π imenuje tudi Ludolfovo število. Kar pa je za nas gotovo najbolj vredno omembe: slovenski matematik Jurij Vega je leta 1789 postavil svetovni rekord, ko je pravilno izračunal prvih 137 decimalk števila π.

Na OŠ Brinje Grosuplje smo dan števila π obeležili, kot se spodobi. Osmošolci so v okviru dneva dejavnosti odkrivali zgodovino tega števila, ustvarjali zabavna sporočila s črkami π, pekli π-jeve sladice, ustvarili spletno verigo pijevih decimalk, ustvarjali lampiončke π-jevih decimalk, ansambel Brinjskih dečkov pa se je spopadel s πjevo pesmijo.

 

Vsem želimo lep, iracionalen dan!

Download Attachment

Available until 13 Apr 2017

(Skupno 2.122 obiskov, današnjih obiskov 1)