V petek, 12., in soboto, 13. maja, je skupina učencev 8. in 9. razreda v CŠOD Burja raziskovala aktualno družbeno problematiko in iskala bolj pravično družbeno ureditev. Z delom smo začeli že na avtobusu, kjer smo prebirali članke iz slovenskega in tujega tiska, ki kritično obravnavajo sedanjo družbeno ureditev, v kateri živimo. Svojo raziskavo smo nadaljevali na Občini Piran, kjer nas je prijazno sprejela podžupanja, gospa Meira Hot, in nam v sproščenem klepetu predstavila svoje videnje težav današnje družbe, vzroke zanje in možne rešitve. Obsežni analizi trenutne družbene ureditve je sledil plenum, kjer smo si udeleženci delavnic izmenjavali mnenja in iskali konsenz družbene ureditve, ki bi bil bolj pravičen od trenutnega. Ko smo začrtali smernice naše bodoče družbene ureditve, smo se razdelili v delovne skupine, v katerih smo lahko razvijali svoja interesna področja. Splošno intelektualno področje smo razvijali v dveh delavnicah. V zgodovinski smo analizirali pretekle družbene ureditve in dobre lastnosti posameznih povezali v nov družbeni sistem, ki naj bi bil bolj pravičen od trenutnega. To nam je uspelo, nov družbeni red smo celo poimenovali – aktivitizem. V matematični delavnici smo preračunavali porazdelitev svetovnega bogastva in preizkušali finančno vzdržnost naših rešitev. Tudi tu se nam je izšlo. Na tehničnem področju smo se ukvarjali z robotiko in izdelali dva robota; enega, ki bo namesto nas zlagal majice, in sortirnega robota, na las podobnega tistim v industriji. Z njim smo podkrepili našo zahtevo po skrajševanju delovnega časa. Ustvarjalnosti smo dali duška v foto in video delavnici. Za promocijo naše ideje smo izdelali številne video posnetke in jih skupaj s fotografijami in celotnim gradivom, ki je nastalo v dveh dneh intenzivnega dela, objavili na lastni spletni strani. Spesnili in uglasbili smo svojo himno. Če želite izvedeti, v kakšni družbi želimo živeti že danes; kaj pomeni aktivitizem; kakšni so rezultati naših finančnih izračunov; si ogledati naš video, slišati našo himno ali si ogledati naša robota, je tu naša spletna stran. Stran, ki nas bo opominjala, da stanje v družbi ni nekaj naravnega, pač pa je stvar dogovora med ljudmi, ki v njej živimo.

Učitelji Kmetec, Antolič, Dović

Povezava na spletno stran

 

 

(Skupno 118 obiskov, današnjih obiskov 1)